Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka to instytucja prawna, która umożliwia osobom fizycznym wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Jeśli nie jesteś w stanie uregulować swoich zobowiązań finansowych, możesz skorzystać z tego rozwiązania i złożyć wniosek o upadłość konsumencką. W tym artykule dowiesz się, jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką w Polsce.

Krok po kroku: jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką w Polsce?

Przygotuj niezbędne dokumenty

Aby złożyć wniosek o upadłość konsumencką, musisz mieć przygotowane odpowiednie dokumenty, które będą stanowiły podstawę dla procesu upadłościowego. Dokumenty te to m.in.:

wykaz majątku, czyli lista wszystkich posiadanych przez Ciebie przedmiotów, w tym nieruchomości, samochodów, sprzętu AGD, mebli itp.

wykaz zobowiązań, czyli lista wszystkich Twoich długów wraz z informacją o wierzycielach i wysokości zobowiązań

potwierdzenie Twojego dochodu, które może być zaświadczeniem o zatrudnieniu, umową o pracę, wyciągiem z rachunku bankowego itp.

informacje o planowanej restrukturyzacji długów, jeśli taki plan jest możliwy

Złóż wniosek do sądu

Wniosek o upadłość konsumencką musisz złożyć do sądu okręgowego, w zależności od miejsca Twojego zamieszkania. Wniosek ten musi być sporządzony w formie pisemnej i podpisany przez Ciebie osobiście. Do wniosku musisz dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty oraz wskazać syndyka, który ma zostać powołany do nadzorowania procesu upadłościowego.

Oczekuj na decyzję sądu

Po złożeniu wniosku o upadłość konsumencką, musisz oczekiwać na decyzję sądu. Sąd ma co najmniej 30 dni na podjęcie decyzji, czy uznaje Twój wniosek za zasadny. Jeśli sąd uzna wniosek za zasadny, to mianuje syndyka, który zostaje powołany do nadzorowania procesu upadłościowego.

Przeprowadzenie procesu upadłościowego

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, syndyk przystępuje do przeprowadzenia procesu upadłościowego. W ramach tego procesu dokonuje sprzedaży majątku dłużnika i podział uzyskanych środków między wierzycieli. Od 1 stycznia 2022 wnioski o upadłość konsumencką składane są w formie cyfrowej poprzez KRZ, czyli Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Na ten moment w mieście Warszawa upadłość konsumencka trwa od 8 do 24 miesięcy.

Nasza Kancelaria specjalizuje się w przygotowaniu profesjonalnych wniosków o upadłość konsumencką oraz prowadzeniem całego procesu upadłościowego wraz z reprezentacją przez Sądem. Największym powodzeniem na ten moment cieszy się Warszawa, w związku z czym prosimy o wcześniejsze rezerwacje spotkań.

Aby otrzymać pomoc naszej Kancelarii i dowiedzieć się jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką zapraszamy do kontaktu telefonicznego, lub poprzez formularz kontaktowy.

Zamów bezpłatną konsultację

Porozmawiaj z prawdopodobnie najlepszym Ekspertem od Upadłości Konsumenckiej i Restrukturyzacji w Polsce

upadłość konsumencka Adwokat warszawa

Odbierz 5%

Rabatu na upadłość lub restrukturyzacje !

upadłość konsumencka Adwokat