Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Upadłość – słowo, które niewielu z nas chciałoby usłyszeć, a jeszcze mniej doświadczyć. Dla wielu osób prowadzących działalność gospodarczą, moment ogłoszenia upadłości może oznaczać koniec świata, ale czy naprawdę tak jest? W tym artykule omówimy skutki ogłoszenia upadłości dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i zobaczymy, jak proces ten wpływa na ich sytuację finansową, prawna i życie codzienne.
Skutki finansowe ogłoszenia upadłości konsumenckiej 2024
Pierwsze i najbardziej oczywiste skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej, czyli precyzując wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dotyczą finansów. Gdy jesteś uznany za niewypłacalnego, twoje aktywa, czyli majątek stają się przedmiotem masy upadłości i podlegają likwidacji w ramach procedury upadłościowej. Mimo to, nie wszystko musi zostać sprzedane – prawo chroni pewne aktywa od egzekucji, takie jak przedmioty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, czy pewne dobra osobiste. Reasumując przedmioty użytku codziennego nie wchodzą w skład masy upadłości.
W skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny będący własnością upadłego oraz każda inna nieruchomość i ruchomość znacznej wartości. Niestety, ale niewypłacalności i idąca za nią upadłość konsumencka tylko w takiej formie pozwala oddłużyć się, czyli całkowicie umorzyć zobowiązania finansowe, lub znacząco zredukować kwotę zadłużenia.
Kolejne Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej to min. wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych oraz do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK). Taki wpis może utrudnić uzyskanie kredytu czy finansowania na przyszłe przedsięwzięcia gospodarcze. Przez okres postępowania, czyli do zakończenia planu spłaty, bądź uprawomocnienia postanowienia o braku planu spłaty upadły nie może posiadać żadnego majątku. Czasami pojawia się spadek, w wyniku śmierci rodziców bądź osoby spokrewnionej lub wskazującej w testamencie osobę upadłą jako swojego dziedzica, majątek w ten sposób nabyty wchodzi w skład masy upadłości i podlega likwidacji jak w poprzednim przypadku.
Skutki prawne upadłości konsumenckiej 2024
Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej, co najważniejsze? Ogłoszenie upadłości prowadzi do otwarcia postępowania upadłościowego, które jest prowadzone przez zarządcę mianowanego przez sąd. Poprzedzone jest ono przygotowaniem złożeniem wniosku o upadłość konsumencką osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyli konsumenta. Zarządca ten zwany Syndykiem, zarządza likwidacją majątku dłużnika, czyli tzw. masy upadłości i spłacaniem w pierwszej kolejności kosztów postępowania, a w dalszej części jeśli pozostanie jakaś kwota w masie upadłości wierzycieli. Proces ten jest ściśle kontrolowany przez sąd i wymaga przestrzegania specyficznych zasad i procedur opisanych w ustawie prawo upadłościowe.
Ogromna role w postępowaniu upadłościowym odgrywa wyżej wspomniany Syndyk. Ocenia On, czy upadły dłużnik / konsument dopuścił umyślnie do swojej niewypłacalności w wyniku rażącego niedbalstwa. Próbuje też ustalić jak upadły dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej kwotę. Cześć informacji otrzymuje On we wniosku o ogłoszenie upadłości, kolejna cześć uzyskuje w wyniku wywiadu z upadłym i procesu sprawdzającego chociażby czynności cywilnoprawne wykonywane przez upadłego w ostatnich latach. Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej dotykają nas najbardziej w kontaktach z Syndykiem i podczas realizacji jego zobowiązań.
W tym miejscu należy wspomnień jak ważnym elementem jest wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zatem jego przygotowanie najlepiej zlecić proteście takiemu jak Adwokat, Radca prawny, Doradca Restrukturyzacyjny, czy Doradca Podatkowy.
Kolejne skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej tym samym składowa elementów procesu jest plan spłaty wierzycieli. Ustalenie planu spłaty wierzycieli należy do zadań Syndyka. Wskazuje on w nim przyczynę niewypłacalności, stan masy upadłości, czyli środki zgromadzone z likwidacji majątku upadłego. Wskazuje koszty postępowania i propozycję planu spłaty opartą o możliwości zarobkowe upadłego dłużnika. Sad otrzymując plan spłaty daje szansę upadłemu do wypowiedzenia się co do jego treści. Co do założeń planu spłaty ma prawo również swoje wnioski składać każdy wierzyciel.
Ogłoszenie upadłości oznacza również koniec prowadzenia działalności gospodarczej, przynajmniej na pewien czas. Zgodnie z prawem, osoba upadła nie może prowadzić działalności gospodarczej przez okres 3 lat od momentu zakończenia postępowania upadłościowego.
Skutki życiowe ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej odczujemy również w życiu codziennym. Upadłość konsumencka może mieć wpływ na nasze życie codzienne i emocjonalne. Proces upadłościowy jest długotrwały i stresujący. Może prowadzić do poczucia wstydu i niepowodzenia. Wielu upadłych konsumentów odczuwa również ulgę, wiedząc, że są w stanie zacząć od nowa, nie obciążeni długami, które nie były w stanie spłacić. Dzięki pomocy naszej kancelarii staramy się zminimalizować powyższe skutki i udzielić maksymalnego wsparcia naszym klientów w procesie upadłości konsumenckiej. W 2023 uruchomiliśmy w naszej Kancelarii dział zajmujący się uporczywą windykacją długu, będącą działaniami często dalekimi od zasad prawnych oraz dobrych obyczajów.
Klientom upadłościowym oferujemy wsparcie podczas tego typu windykacji już od pierwszego dnia współpracy. Wspomniana oferta zawarta jest podczas pełnej obsługi procesu upadłości konsumenckiej wraz z reprezentacją Adwokata lub Radcy Prawnego. Aby skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej były dla nas jak najmniej dotkliwe istotne jest podjęcie współpracy z doświadczonym prawnikiem w tej dziedzinie.
Podsumowanie skutków ogłoszenia upadłości konsumenckiej 2024
Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą niesie za sobą wiele konsekwencji. Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej mają wpływ nie tylko na sytuację finansową i prawną danej osoby, ale również na jej życie codzienne. Niemniej jednak, upadłość to nie koniec świata. To proces prawny zaprojektowany tak, aby umożliwić konsumentom rozwiązanie problemów finansowych i dać im szansę na nowy start. Sąd wydające postanowienie o upadłości konsumenckiej kieruje się przede wszystkim dobrem upadłego i i osób pozostających na jego utrzymaniu bądź tworzących wspólne gospodarstwo domowe.
Pamiętaj, jeżeli zmagasz się z problemami finansowymi, pomocne mogą okazać się usługi profesjonalnej kancelarii prawnej specjalizującej się w upadłościach. Potrafimy doradzić Ci, jak najlepiej poradzić sobie z Twoją sytuacją i jak skutecznie przeprowadzić proces upadłości konsumenckiej.